קידוחי בניין

קידוחים הם חלק חיוני וחשוב בתעשיית הבניין, בכל מבנה קבע או פרוייקט של אדריכלות גן ובשורה ארוכה של מיזמים נוספים. תקני הבנייה הנהוגים בארץ מחייבים עמידת כל בנייה רבת קומות בסטנדרטים שיבטיחו חוזק ועמידות מבנה לאורך שנים גם אל מול רעשים ססמיים משמעותיים. קידוחי כלונסאות משמשים ליציקת יסודות למבנים ולכן לאיכות ותקינות הקידוחים יש השפעה עצומה על בטיחות ועמידות המבנה. לצד קידוחים לצורך הנחת יסודות ישנם מספר קידוחים נוספים המשרתים צרכים שונים הקשורים בהליכי הבנייה.

קידוחי כלונסאות

קידוחים בענף הבניין נעשים על ידי חברה חיצונית, המתמחה אך ורק בקידוח ומחזיקה צוות מיומן וציוד מתאים. ישנם מספר סוגי מכשירי קידוחי קרקע, העיקריים שבהם הם מקדח נייח, מקדח בובקט ( המופעל מטרקטור בובקט) ומקדח ידני המתאים לקידוחים בתנאי שטח מיוחדים. קידוח כלונסאות, הוא כאמור מהקידוחים הנפוצים והחשובים בענף. הוא נעשה לעומק של מטרים רבים לעומק האדמה ובקטרים משתנים, בהתאם להוראות מהנדס הבנייה. ישנה חשיבות עצומה לדיוק בעומק היסודות הרצוי. היסודות צריכים להתמך בשכבת קרקע קשה כדי להחזיק את כל משקל הבניין. באיזורים מסוייימים בארץ, בעיקר באיזור מישור החוף יש שכבות קרקע רכות בגלל מאגרים מליחים או מאגרי מי תהום והנחת יסודות על קרקע לא מתאימה יכולה לגרום ברבות השנים לשקיעת מבנים – תופעה נפוצה מאוד בבנייה ישנה באיזורי החוף. תקני הבנייה הנוכחיים מחמירים ודורשים ממהנדסי הבנייה לדייק גם בעומק הנכון להנחת יסודות בכל יחידת קרקע נתונה. לאחר שהושלמו קידוחים, מוחדרות אליהם כלונסאות – מוטות מתכת ארוכות, שבולטות מעל הקרקע לגובה של מספר מטרים. הכלונסאות מקובעות אל דופן קידוחי הקרקע באמצעות יציקת בטון ומוטות חיזוק ומהוות את בסיס התמיכה לשלד המבנה העתידי כולו.

קידוחים נוספים בענף הבנייה

לצד קידוחי כלונסאות, תמצאו כמעט בכל פרוייקט בנייה קידוחים קטנים יותר בעומקם, לצורך ניקוז מים ממערכת המים של הבניין או של מי גשמים. המים מנוקזים אל תשתית הביוב העירונית או אל מי התהום. ללא בורות הניקוז האלה עלולים להיווצר הצפות של מים שיעלו על גדותיהם ובעיות תברואה, כך שהם חיוניים בהחלט. קידוח נוסף שמשרת אתרי בניה הם קידוחים לצורך הקמת קירות שיגום : קירות זמניים שנועדו למנוע מפולות וקריסה באתרי בניה, מחצבות ופרוייקטים אחרים. קידוחים נוספים משרתים חוקרים מתחומים שונים וגם מהנדסי בנייה בבואם לקבוע עומק הנחת יסודות רצוי – אלו הם קידוחים לצורך בדיקת הקרקע בעומקים שונים. דגימת הקרקע שמועלית מקידוחים כאלה מאפשרת למהנדס לקבל החלטה נבונה.